Vitajte na stránkach webového sídla Univerzitnej knižnice TnUAD. Univerzitná knižnica Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne (ďalej aj „Univerzitná knižnica“ alebo „UK“ TnUAD) je akademická knižnica s celouniverzitnou pôsobnosťou a slúži ako knižnično-informačné, bibliografické, vzdelávacie a školiace pracovisko, ktoré poskytuje knižnično-informačné služby.
Informácie pre zamestnancov >>>
Rýchle odkazy pre zamestnancov >>>
Zistite, kde Univerzitná knižnica TnUAD sídli, kedy je otvorená, alebo priamo zadajte trasu na mape.
Pozrite si viac o vízii a cieľoch, histórii knižnice, alebo si pozrite interné dokumenty (napr. Štatút a Knižničný poriadok), či galériu podujatí. Môžete si tiež pozrieť často kladené otázky ohľadom prevádzky knižnice.
A v neposlednom rade, buďte v obraze a sledujte oznamy a aktuality na webe knižnice, alebo sledujte jej Facebookovú stránku.
Pozrite si kompletný zoznam služieb, ktoré Univerzitná knižnica TnUAD poskytuje a aby ste ich mohli plnohodnotne využívať, staňte sa našim členom. Upozorňujeme, že niektoré služby knižnice sú spoplatnené podľa aktuálneho cenníka.
Môžete si tiež prečítať informácie a často kladené otázky ohľadom členstva v knižnici a v prípade záujmu o zaobstaranie (nákup) knižných zdrojov do knižnice alebo Medziknižničnú výpožičnú službu vyplňte požadované formuláre.
Nájdite si externé pramene online. Zdroje, ktoré sú k dispozícii v Univerzitnej knižnici TnUAD alebo vo fakultných knižniciach nájdete v Online katalógu TnUAD, alebo v zozname časopisov. Na vyhľadanie prameňov z iných knižníc použite stránku Externé katalógy a následne požiadajte o Medziknižničnú výpožičnú službu prostredníctvom formulára MVS.
Pozrite si výber e-kníh zdarma v slovenskom alebo českom jazyku, voľne dostupné Open Access pramene, alebo použite vyhľadávače a online databázy, v ktorých môžete nájsť nespočetné množstvo kvalitných materiálov.
Pred prácou s jednotlivými online nástrojmi si pozrite návody na ich použitie (Návody na použitie Online katalógu TnUAD a Návody na prácu s elektronickými zdrojmi) a pozrite si často kladené otázky ohľadom elektronických zdrojov.
Príďte si požičať knihy alebo časopisy z fondu Univerzitnej knižnice TnUAD. Knižničné materiály sa požičiavajú v súlade s Knižničným poriadkom a výpožičnými podmienkami. Univerzitná knižnica tiež môže sprostredkovať výpožičky z iných knižníc prostredníctvom Medziknižničnej výpožičnej služby.
Výpožičnú dobu požičaných materiálov je možné predĺžiť v súlade s Knižničným poriadkom alebo podmienkami externej knižnice. Pozrite si návody na predĺženie výpožičnej lehoty v používateľskom konte alebo kontaktujte personál knižnice.
Prečítajte si tiež často kladené otázky ohľadom výpožičiek.
Pozrite si návody, týkajúce sa vyhľadávania externých prameňov. V prípade potreby požiadajte o pomoc s vyhľadávaním (osobne alebo mailom), prípadne o vypracovanie rešerše. Rešeršná služba je spoplatnená v súlade s aktuálnym cenníkom a je potrebné o ňu požiadať prostredníctvom vyplnenia formulára.
Na úvod si prečítajte aktualizované pokyny ohľadom EPČ. Na samotnú evidenciu použite formuláre, ktoré musia byť kompletne vyplnené a odovzdané online (po prihlásení cez *tnuni účet) alebo e-mailom. V prípade mailového odovzdania zamestnanci a doktorandi FSEV, KP, FPT a FZ posielajú formulár M. Piscovej a ostatní (FunGlass a FŠT) kontaktujú M. Volníkovú.
Požiadavky na evidenciu publikačnej činnosti posielajte priebežne v priebehu roka. O evidenciu je možné žiadať len v prípade riadneho vypublikovania (nie Early Access). Zároveň odporúčame priebežne sledovať evidenciu svojej publikačnej činnosti v CREPČ 2.
V prípade záujmu o inštruktážne školenia ohľadom vyhľadávania a tvorby výstupov publikačnej činnosti v databázach CREPČ a REPČO kontaktujte riaditeľku Univerzitnej knižnice TnUAD.
V prípade záujmu si môžete pozrieť informácie o predátorskom publikovaní, alebo často kladené otázky ohľadom publikovania a EPČ. V prípade potreby nás kontaktujte online alebo e-mailom.
Pre študentov TnUAD Univerzitná knižnica organizuje informačnú výchovu, semináre a školenia zamerané na používanie informačných zdrojov, vyhľadávanie externých prameňov vrátane e-zdrojov a prácu s online databázami. V prípade záujmu o zorganizovanie infovýchovy v priestoroch Univerzitnej knižnice pre vašich študentov (či už prvákov alebo končiacich) kontaktujte riaditeľku knižnice.
Prečítajte si viac o prístupe Open Access, pozrite si záznamy z webinárov na danú tému, alebo vyhľadávajte externé pramene v databázach s publikáciami s Otvoreným prístupom.
Okrem toho, Univerzitná knižnica TnUAD na vyžiadanie poskytuje špecifickejšie informácie o Otvorenej vede, odporúčania týkajúce sa individuálneho Open Access publikovania bez APC poplatkov v renomovaných vydavateľstvách Springer Nature a Elsevier, alebo organizuje semináre a školenia o bezplatnom publikovaní v rámci Otvorenej vedy. V prípade záujmu o vyššie uvedené kontaktujte Miriam Volníkovú.
Ak máte otázky ohľadom možností a služieb Univerzitnej knižnice TnUAD, pozrite si stránku s často kladenými otázkami (FAQ). V prípade, že tam nenájdete odpoveď, použite online formulár Spýtajte sa knižnice, alebo nás kontaktujte e-mailom.