Instagram Youtube Facebook

Informácie o Otvorenej vede



Čo je Otvorená veda?

 

Otvorená veda (Open Science) je moderný prístup k vedeckému výskumu, ktorý sa zameriava na spoluprácu a otvorené šírenie dát, informácií a znalostí prostredníctvom informačných a komunikačných technológií. Prístup Otvorenej vedy je založený na kontinuálnom sprístupňovaní všetkých jej aspektov nielen vedeckej komunite, ale aj širokej verejnosti. Otvorená veda zahŕňa princípy transparentnosti a reprodukovateľnosti,  integritu vedeckého procesu, možnosť voľného prístupu k vedeckým poznatkom na nadnárodnej úrovni a v neposlednom rade medzinárodnú spoluprácu a inovácie. Medzi hlavné oblasti otvorenej vedy patria:

  • Otvorený prístup (Open Access)on-line prístup k vedeckým dátam, informáciám a znalostiam pre koncového používateľa bezplatne, neobmedzene a bez porušenia autorských práv
  • Otvorené dáta (Open Data) – online zdieľanie výskumných dát na využitie ďalšími vedcami na komerčné alebo nekomerčné účely, a to za rovnakých podmienok
  • Otvorené metodológie (Open Methods) – transparentné zverejňovanie podrobností o použitých výskumných metódach s cieľom ich následného použitia inými vedcami alebo spoločnosťou
  • Otvorený softvér resp. zdrojové kódy (Open Source Software) – vývoj a používanie voľne dostupného zdrojového kódu alebo softvéru pre výskumné účely
  • Občianska veda (Citizen Science) – zapojenie verejnosti do výskumu
  • Otvorené recenzné konanie (Open Peer Review) – transparentné recenzné procesy vedeckých článkov

Cieľom Otvorenej vedy, ktorá okrem uvedeného zahŕňa aj Otvorenú infraštruktúru, Otvorenú vedeckú komunikáciu, Otvorené zdroje na výuku, Otvorené pracovné ponuky a iné je zvýšiť efektívnosť a dôveryhodnosť výskumu, skvalitniť spoluprácu a zrýchliť vedecký pokrok na globálnej úrovni, umožniť rovnaký prístup k vedeckým poznatkom bez finančných, právnych a iných bariér a v konečnom dôsledku podporiť potenciál rastu či transformácie spoločnosti a všeobecný pokrok.


Prínosy Otvorenej vedy

 

Do množiny hlavných prínosov Otvorenej vedy jednoznačne patrí transparentnosť, dostupnosť a prístup, opätovné použitie a redistribúcia dát, metód, informácií a znalostí, alebo integrita vedeckých procesov, čo vedie k lepšiemu porozumeniu výskumu a jeho dôveryhodnosti. Otvorená veda tiež aktívne a markantne podporuje inovácie, zlepšuje vzdelávanie a zvyšuje konkurencieschopnosť hospodárstva. 

Prínosy pre spoločnosť:

  • Zvýšená kvalita, transparentnosť a dôveryhodnosť vedecké procesy Otvorenej vedy sú viditeľné a overiteľné, čo zvyšuje dôveru verejnosti vo vedecké výsledky. Transparentnosť tiež znižuje riziko duplicity a chybovosti.
  • Podpora vedeckého pokroku a inovácií sprístupnenie vedeckých údajov, kódov, nástrojov, informácií a poznatkov umožňuje efektívnejšiu spoluprácu medzi vedcami a inštitúciami, expresné riešenie problémov, rýchlejšie zavádzanie inovácií a následne ich efektívnejšie využívanie.
  • Spoločenský dopad verejne dostupné výsledky výskumu markantne prispievajú k modernizácii vzdelávania, lepším verejným službám a rýchlejšej a kvalitnejšej informovanosti obyvateľov. Okrem toho poskytuje kredibilné a kvalitné informácie pre rozhodovanie založené na dôkazoch, čím pomáha v boji proti dezinformáciám.
  • Zlepšenie konkurencieschopnosti – verejne dostupné vedecké dáta, metódy, informácie a znalosti môžu byť využité aj súkromným sektorom na špecifikáciu nových postupov, vývoj rôznych produktov, alebo poskytovanie kvalitnejších služieb, čo vedie k možnému nárastu konkurencieschopnosti jednotlivých subjektov a všeobecnému hospodárskemu rozvoju.
  • Nadnárodná spolupráca a riešenie globálnych problémov  Otvorená veda uľahčuje tvorbu medzinárodných partnerstiev a umožňuje efektívnejšiu medzinárodnú spoluprácu, čo je dôležité pre riešenie globálnych problémov, kríz a výziev.
  • Inklúzia a participácia  občania sa môžu aktívne podieľať na výskume (prostredníctvom Občianskej vedy), čo posilňuje vzťah medzi vedou a spoločnosťou.

Prínosy pre vedu a výskum:

  • Reprodukovateľnosť a overiteľnosť – sprístupňovanie výskumných dát, metód, kódov, informácií a znalostí umožňuje nezávislé overenie výsledkov výskumu a eliminuje chyby. Okrem toho, FAIR princípy (vyhľadateľné, dostupné, interoperabilné, opätovne použiteľné) zvyšujú štandardizáciu, spoľahlivosť a kvalitu údajov a následných výstupov.
  • Transparentnosť metodík – zdieľanie detailných postupov a nástrojov odstraňuje efekt "čierne skrinky" v experimentoch a následne zabezpečuje transparentnosť metodík. Prístup Otvorenej vedy teda posilňuje dôveryhodnosť výskumu a zjednodušuje identifikáciu metodologických chýb.
  • Zvýšená citovanosť – štúdie ukazujú, že otvorené publikácie majú v priemere vyššiu mieru citácií.
  • Interdisciplinárna synergia – zdieľanie dát medzi rôznymi odbormi umožňuje nečakané a zaujímavé synergické efekty a inovatívne prístupy.
  • Kvalita dát a metaanalýzy – otvorené dátové sety umožňujú zložitejšie a celistvejšie metaanalýzy a identifikáciu trendov.

Dokumenty a publikácie o Otvorenej vede

Národná stratégia pre otvorenú vedu
Národná stratégia pre otvorenú vedu
Akčný plán k Národnej stratégii pre otvorenú vedu na rok 2024
Akčný plán k Národnej stratégii pre otvorenú vedu na rok 2024
Akčný plán k Národnej stratégii pre otvorenú vedu na roky 2021-22
Akčný plán k Národnej stratégii pre otvorenú vedu na roky 2021-22
Cesta k Otvorenej vede
Cesta k Otvorenej vede