Instagram Youtube Facebook

OZNAMY a PODUJATIA


Používateľom Univerzitnej knižnice TnUAD dávame do pozornosti webinár „Otvorené vzdelávacie zdroje – ako na to?“, ktorý organizuje Centrum vedecko-technických informácií SR pri príležitosti Medzinárodného týždňa otvoreného vzdelávania.

Webinár sa uskutoční v utorok 5. 3. 2024 o 10.00. 

Prejsť na webinár >>> 


Používateľom Univerzitnej knižnice TnUAD dávame do pozornosti webinár Podpora integrity výskumu pomocou spoľahlivých nástrojov a údajov, počas ktorého bude vysvetlené, ako spoločnosť Clarivate podnikla opatrenia na podporu integrity výskumu vo Web of Science. Hlavným cieľom webinára bude objasnenie krokov, prostredníctvom ktorých Clarivate eliminuje nárast pochybných publikačných praktík a hrozieb pre integritu výskumu, vrátane továrne na články, manipulácie s obrázkami a potenciálu zneužívania AI a tiež aj to, ako Clarivate proaktívne prispieva k udržaniu dôvery verejnosti k vede a vedeckému výskumu.    

Webinár sa uskutoční v slovenčine, a to v stredu 28. februára 2024 od 10:00 do 11:00. 

Registrovať sa môžete tu >>>


 

Tak ako každoročne, aj v roku 2024 sa Univerzitná knižnica TnUAD zapojí do celoslovenského podujatia Týždeň slovenských knižníc, ktorý sa uskutočni od 4. do 10. marca. Cieľom 25. ročníka tohto podujatia je prepájať generácie čitateľov a zvyšovať povedomie o knižniciach ako inštitúciách pre všestranné využitie v každodennom živote spoločnosti.

Pri tejto príležitosti si UK TnUAD pripravila nasledovné akcie a aktivity >>>


Používateľom Univerzitnej knižnice TnUAD a najmä študentom a zamestnancom Fakulty zdravotníctva s radosťou oznamujeme, že máme objednané nové tituly periodík – trojmesačník Epidemiologie, mikrobiologie, imunologie a časopis Umění fyzioterapie, ktorý vychádza 2x ročne.


Fakultná knižnica FPT opäť otvorená

Študentom a zamestnancom Fakulty priemyselných technológií v Púchove oznamujeme, že od 7. 2. 2024 bude Fakultná knižnica FPT otvorená každú stredu od 9:00 do 14:00.


Na začiatku nového mesiaca ponúkame prehľad noviniek, zmien a aktivít, ktoré sa v Univerzitnej knižnici TnUAD udiali za posledných niekoľko týždňov. Ešte koncom minulého roka v multimediálnej študovni pribudli nové monitory. Následne sme pre Kreatívne centrum zaevidovali viac ako 50 nových knižných titulov. Aktuálne sme pre študentov a zamestnancov TnUAD sprostredkovali prístup do nových databáz ReaxysCAS SciFinder v sieti TnUAD a ukončili evidenciu publikačnej činnosti za vykazovacie obdobie 2023. Taktiež s radosťou oznamujeme, že od 7. 2. 2024 bude Fakultná knižnica FPT v Púchove otvorená každý týždeň v stredu.


Používateľom elektronického informačného zdroja Knovel oznamujeme, že od 30. januára 2024 bude prihlasovanie do databázy zabezpečené prostredníctvom autentifikačného systému Elsevier.

>> používatelia databázy Knovel budú presmerovaní na prihlasovacie rozhranie Elsevier, resp. budú musieť zadať prihlasovacie údaje, ktoré používajú na prihlásenie do platformy Elsevier, prípadne si budú musieť vytvoriť nový Elsevier profil

>> záložky, poznámky a iné nastavenia z profilu databázy Knovel budú automaticky importované do [nového] používateľského profilu Elsevier


Na základe transformačných zmlúv typu „publish and read", ktoré uzavrelo Slovenské konzorcium vysokých škôl pod vedením CVTI SR s prestížnymi vydavateľmi Springer Nature, IEEE a Elsevier, môžu vedci zo slovenských inštitúcií publikovať v stovkách časopisov týchto vydavateľov bez poplatkov (NO article processing charges, APC).

Viac informácií ohľadom jednotlivých vydavateľov nájdete tu:

Springer Nature  l  Elsevier  l  IEEE

Na prípadné otázky odpovie M. Volníková (miriam.volnikova@tnuni.sk).


Univerzitná knižnica TnUAD pre svojich používateľov pripravila interaktívnu mapu vyhľadávania externých prameňov. Nájdete ju na vynovenej stránke Externé zdroje - Databázy v sieti TnUAD

Tiež si o nej môžete pozrieť inštruktážne video >>>         


Pre študentov TnUAD - možnosti vyhľadávania zdrojov

Ďalšími zo série inštruktážnych materiálov, ktoré pripravuje Univerzitná knižnica Trenčianskej Univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne, sú infoarta a video o možnostiach vyhľadávania externých zdrojov.

V poradí druhé video z tejto série nájdete TU >>>


Pre študentov TnUAD - úvod do vyhľadávania zdrojov

Univerzitná knižnica Trenčianskej Univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne pripravuje pre študentov inštruktážne videá o knižnici, vyhľadávaní externých zdrojov, zameraní tém akademických prác a pod.

Ďalšie video zo série nájdete TU >>>


Workshop / Formátovanie dokumentov v prostredí MS Word

Dňa 29. 11. 2023 o 14.00 sa v Univerzitnej knižnici TnUAD (Horný Šianec 9) uskutoční workshop, zameraný na formátovanie akademických prác v prostredí MS Word. Registrácia na workshop bude prebiehať mailom, a to od 20. do 25. 11. 2023Podmienkou účasti je členstvo v knižnici TnUAD.

Máme ešte .: 7 :. voľných miest.

V prípade záujmu nás preto kontaktujte na adrese kniznica@tnuni.sk.

V prípade zrušenia workshopu (napr. pre nízky záujem) vás budeme kontaktovať e-mailom, a to na oficiálnu adresu *.tnuni.sk. V prípade veľkého záujmu vás budeme kontaktovať ohľadom ďalších termínov.


Za posledné 3 týždne sa v Univerzitnej knižnici TnUAD udialo množstvo zmien a aktivít. Koncom októbra sme prerobili knižničný fond, navštívili knižnicu Fakulty technických vied Univerzity v Novom Sade a prehĺbili s nimi medziknižničnú spoluprácu. Začiatkom novembra  sa v rámci Týždňa vedy a techniky v našej Univerzitnej knižnici uskutočnil seminár Informačnej výchovy pre nových študentov z FZ TnUAD.

Viac informácií o spomínaných aktivitách a fotogalériu nájdete tu >>>


Knižnica dočasne zatvorená

Používateľom Univerzitnej knižnice TnUAD oznamujeme, že v piatok 10. 11. 2023 bude knižnica z technických príčin ZATVORENÁ. Za zmenu otváracích hodín sa ospravedlňujeme.

* * * * *

We would like to inform users of the TnUAD University Library that on Friday, November 10, 2023 the library will be CLOSED due to technical reasons. We apologize for any inconvenience.


Týždeň otvoreného prístupu 2023

Používateľom UK TnUAD dávame do pozornosti Týždeň otvoreného prístupu (23. - 29. 10. 2023) a zaujímavé webináre na témy z rôznych oblastí otvorenej vedy, ktoré pri tejto príležitosti organizuje CVTI. 

24. 10. 2023 o 10:00 - Občianska veda na Slovensku 2023

25. 10. 2023, 10:00 - 11:30 - Kredibilita sociálnovedného výskumu: Úloha otvorenej vedy a meta-výskumu

26. 10. 2023, 10:00 -11:00 - Aktuálny vývoj diamantového (nekomerčného) otvoreného prístupu

Viac informácií


Využite Knovel naplno

Používateľov knižnice TnUAD pozývame na praktické webináre Využite Knovel naplno. Webináre budú v slovenčine.

- pondelok 16. 10., 14:00 – strojárstvo a stavebníctvo

- streda 18. 10., 14:00 – chémia a materiály

- piatok 20. 10., 9:30 – aplikované vedy o živej prírode

Webináre sú zdarma, avšak registrácia na ne je nutná.

Viac informácií


Online prezentácia

Používateľom knižnice TnUAD dávame do pozornosti ďalšie zaujímavé podujatie

Profil výskumníka – vedecký vplyv a komunikácia

Kedy: 10. októbra o 10:00 hod. / Prezentujúci: S. Hudecová

Na podujatie nie je potrebná registrácia vopred.

Základnou témou prezentácie bude budovanie a prezentácia vlastných výskumných aktivít, publikácií, ocenení, recenznej činnosti, nadväzovanie nových prospešných kontaktov, alebo získanie prehľadu o odozve na vlastnú prácu, a to v medzinárodnom kontexte. 

Linka na živé vysielanie  l  Viac informácií 


Webinár zdarma / Free Webinar

Používateľom knižnice TnUAD dávame do pozornosti zaujímavý webinár

Open Access Webinar for Authors in Slovakia

Kedy: 5. októbra o 14:00 hod. / Jazyk: anglický

Nosnými témami webinára budú možnosti publikovania prostredníctvom otvoreného prístupu, ktoré ponúka IEEE, resp. publikovanie s využitím transformačnej dohody o otvorenom prístupe IEEE na Slovensku.

Viac informácií a registrácia >>>

 * * * * *

We would like to bring to attention an interesting webinar

Open Access Webinar for Authors in Slovakia

Date: October 5 at 2:00 p.m. / Language: English

The main topics of the webinar cover opportunities of publishing in the many open access options available from IEEE, or publishing thanks to using the IEEE open access agreement in Slovakia.

More info and registration >>>


Knižnica študentom / Library to students

Všetkým študentom TnUAD predstavujeme / pripomíname základné informácie o knižnici.

* * * * *

We would like to introduce / remind of the basic info about the library to all TnUAD students.

 


Knižnica FPT bude otvorená 4. 10.

Fakultná knižnica FPT v Púchove bude otvorená v stredu 4. 10. 2023 od 9:00 do 14:00.


Databáza Scopus opäť sprístupnená

Citačná databáza Scopus je opäť dostupná. 

Jej celonárodný výpadok trval od 1. 6. 2023, a to z dôvodu neobstarania národnej licencie v rámci projektu NISPEZ IV.


Otváracie hodiny

Od utorka 26. 9. 2023 bude Univerzitná knižnica TnUAD otvorená v štandardnom režime.

Pondelok         

8:00 – 16:00

Utorok

8:00 – 17:00

Streda

8:00 – 16:00

Štvrtok

8:00 – 16:00

Piatok

8:00 – 15:00

Sobota

Zatvorené

Nedeľa

Zatvorené


Nové knihy v UK zakúpené s podporou dotácie FPU


Hrozby kybernetického priestoru podniku

Prečo je potrebné dbať o bezpečnosť informačných systémov? Ale i ako zaistiť bezpečný prenos údajov sme sa dozvedeli počas besedy s Martinou Česalovou, počas ktorej nám sama autorka predčítala úryvok zo svojho diela. Podujatie sme zorganizovali v spolupráci s Europe Direct Trenčín pri príležitosti prvého ročníka Dňa európskych autorov, za ktorý bol tento rok vyhlásený 27. marec. Cieľom tohto celoeurópskeho dňa je prepojiť knižný a vzdelávací sektor a pomôcť ľuďom v Európe objaviť rozmanitosť európskej literatúry.


Návšteva knižnice Fakulty technických vied FTN, Univerzity v Novom Sade

V rámci programu Erasmus+ Staff Training Mobility prebehla koncom marca návšteva knižnice Fakulty technických vied v Novom Sade v Srbsku. Pani riaditeľka Biserka Miletić predstavila hosťom z Univerzitnej knižnice TnUAD fungovanie a aktivity knižnice ako aj komplexný náhľad na zameranie knižnice, knižničný fond, systém služieb             a využívanie moderných informačných technológií v službách knižnice. V rámci stretnutia sa tiež prediskutovali návrhy možností vzájomnej spolupráce medzi oboma knižnicami v oblasti poskytovania knižnično-informačných služieb pre študentov na výmenných pobytoch.


Využite Knovel naplno

V apríli sa bude konať seminár, na ktorom sa dozviete:

- prečo a ako si vytvoriť osobný účet My Knovel

- ako používať interaktívne tabuľky, grafy, rovnice a nástroj na vytváranie vlastných rovníc

- ako vyhľadávať materiály podľa ich fyzikálno-chemických vlastností a čisté zlúčeniny

- ako používať kalkulačky termodynamických vlastností pary a vody

Seminár sa bude konať:

- utorok 18. 4., 10:00 – 10:40 www.aib.sk/seminare/1026-knovel-18-4-dopoludnie

- streda 19. 4., 14:00 – 14:40 www.aib.sk/seminare/1027-knovel-19-4-popoludnie

Prihlášky a detailné informácie nájdete po kliknutí na odkazy


Webinár

30. marca CVTISR. poriada webinár "Vedecký časopis ako záruka prezentácie hodnotného výskumu"

Na webinári získate aj praktické informácie:
- aké podmienky musí spĺňať vedecký časopis indexovaný v bibliometrických citačných databázach
- kde možno získať dôležité informácie o časopisoch, ktoré nie sú indexované v týchto databázach
- užitočné a praktické informácie a zdroje súvisiace s publikovaním vo vedeckých časopisoch (druh recenzného konania, poplatky za publikovanie a pod.)
Link na živé vysielanie pre účastníkov: https://video.nti.sk/live?246062MLLGGERL46


TSK - Týždeň slovenských knižníc 06. 03. 2023 - 12.03. 2023

 

24. ročník celoslovenského podujatia Týždeň slovenských knižníc. V priebehu týždňa má knižnica pre Vás pripravených niekoľko aktivít. Bližšie informácie nájdete tu

Bude k dispozícií skúšobný prístup do databáz:


Webinár Nursing Reference Center Plus

15. marca 2023 sa uskutoční webinár o databáze Nursing reference center Plus. Dozviete sa ako s databázou pracovať, ako si vyhľadať informácie relevantné k vašej téme a získate prehľad o možnostiach databázy.

Podrobné informácie a prihlášku na webinár nájdete tu.


Zoznámte sa Writefull – nástroj pre vaše odborné texty v angličtine

07.03. 2023 sa uskutoční webinár:

Zoznámte sa Writefull – nástroj pre vaše odborné texty v angličtine

webinár bude od 10:00 do 10:50 nutná registrácia! Seminár bude v slovenčine.

Zaregistrujete sa kliknutím na ikonu:

Prihlášku na seminár nájdete v dolnej časti stránky.

Nástroj Writefull bol špeciálne navrhnutý na korektúru odborných textov v angličtine. Od iných nástrojov sa líši najmä tým, že používa jazykové modely založené na umelej inteligencii (AI), a priebežne sa „učí“ z textov miliónov publikovaných odborných článkov. Writefull koriguje gramatiku, použitie odbornej terminológie, interpunkciu, pravopis a štylistiku, aj na úrovni fráz a viet. Prednášajúci predvedie jednotlivé nástroje zo sady Writefull Suite:

  • Writefull for Word – doplnok pre Microsoft Word, kde môžete text priebežne kontrolovať počas písania
  • Writefull for Overleaf – doplnok pre LaTeX editor Overleaf, kde môžete text priebežne kontrolovať počas písania
  • Writefull Revise – slúži na korektúru už pripraveného textu
  • Writefull Cite – umožňuje identifikovať časti textu, ku ktorým by mali byť doplnené chýbajúce odkazy na literatúru

Virtuálna výstava publikácií TnUAD

Publikácie vydané na TnUAD 2022


EBSCO eBook Open Access

Spoločnosť EBSCO ponúka kolekciu elektronických kníh

 

Od 1.1. 2023 má naša univerzita prístup do databázy

EBSCo eBook Open Access (OA) collection

Vstup do databázy nájdete tu.

Podrobné informácie o databáze nájdete tu.

Prístup do databáz je len z počítačov v sieti univerzity


Podrobná mapa cesty do knižnice