Kde sa nachádza Univerzitná knižnica TnUAD a kedy je otvorená?
Univerzitná knižnica Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne sídli na adrese Horný Šianec 9, 911 01 Trenčín. Otváracie hodiny sú nasledovné: Počas školského roka (pondelok, streda, štvrtok): 08:00 - 16:00, utorok: 08:00 - 17:00, piatok: 08:00 - 15:00. Počas letných prázdnin (pondelok, streda, štvrtok, piatok): 08:00 - 14:00, utorok: 08:00 - 16:00. Počas štátnych sviatkov a dní pracovného pokoja je knižnica zatvorená. Akákoľvek zmena otváracích hodín je včas oznámená na webovom sídle a facebookovej stránke Univerzitnej knižnice TnUAD.
Aké služby knižnica ponúka?
Koľko za čo zaplatím?
Používatelia Univerzitnej knižnice TnUAD platia za registráciu a reprografické, medziknižničné výpožičné a rešeršné služby. Okrem toho môžu platiť sankčné poplatky za porušenie Knižničného poriadku. Všetky poplatky sú v súlade s aktuálne platným Cenníkom služieb a poplatkov.
Ako môžem platiť?
Za registráciu, spoplatnené služby a sankcie je možné platiť výhradne hotovosťou priamo v Univerzitnej knižnici TnUAD. Za rešeršné služby je možné platiť aj prevodom, a to po dohovore s personálom knižnice.
Kto môže byť členom knižnice?
Členom a používateľom Univerzitnej knižnice TnUAD sa môže stať zamestnanec TnUAD, študent TnUAD, alebo externý záujemca. Používateľ sa vyplnením a podpísaním prihlášky zaväzuje k dodržiavaniu všetkých ustanovení Knižničného poriadku UK TnUAD.
Ako sa stať členom knižnice a ako dlho platí registrácia?
Členom knižnice sa stáva fyzická osoba vyplnením a podpísaním prihlášky a úhradou registračného poplatku podľa cenníka služieb priamo v Univerzitnej knižnici TnUAD. Platnosť registrácie zamestnancov TnUAD je počas trvania pracovného pomeru a v prípade študentov TnUAD počas doby štúdia. V prípade ostatnej verejnosti sa platnosť registrácie každoročne obnovuje.
Platí registrácia v UK aj vo fakultných knižniciach TnUAD a naopak?
Áno, v prípade, že ste sa zaregistrovali v Univerzitnej knižnici TnUAD, členstvo platí aj vo všetkých fakultných knižniciach Trenčianskej univerzity (FK FSEV a FK FPT) a naopak.
Čo ak preruším štúdium?
V prípade, že prerušíte, alebo bezprostredne nenastúpite na nadväzujúce štúdium, registrácia v knižnici prestane platiť, a preto študent TnUAD, ktorý prerušuje štúdium, je povinný si vysporiadať záväzky voči knižnici. V prípade neskoršieho návratu k štúdiu bude členský status obnovený. Pred prvou výpožičkou je však nutné prísť osobne do knižnice a nechať si registráciu aktualizovať.
Môžem využívať služby knižnice aj po ukončení štúdia?
Študent TnUAD, ktorý končí štúdium, je povinný si vysporiadať záväzky voči knižnici. Následne sa môže zaregistrovať ako externý člen a naďalej využívať služby v súlade s Knižničným poriadkom.
Chcem si požičať knihu/časopis z Univerzitnej knižnice, ako mám postupovať?
V prvom rade je potrebné stať sa členom knižnice. Potom je možné vyhľadať si požadovaný titul v Online katalógu TnUAD, (objednať si ho prostredníctvom online konta) a/alebo následne navštíviť vybranú knižnicu, kde ho pracovníci pomôžu vyhľadať, požičajú, resp. oboznámia používateľa s ďalšími postupmi.
Existuje nejaký katalóg so zoznamom kníh/časopisov zo všetkých knižníc TnUAD?
Áno, Online katalóg TnUAD integruje knižné a časopisecké fondy všetkých knižníc TnUAD (univerzitnej aj fakultných), pri štandardnom nastavení prehľadáva všetky knihy a časopisy a vo výsledkoch vyhľadávania zobrazí, v ktorej knižnici sa daný titul nachádza, resp. kde je koľko výtlačkov k dispozícii. V prípade, že používateľ chce vyhľadávať tituly iba z jednej knižnice, v pokročilom vyhľadávaní si v rozbaľovacom menu zvolí kritérium „Fond“ a nastaví výberový filter na Univerzitnú knižnicu, alebo Fakultné knižnice (FSEV/FPT).
Ako zistím, že je daná kniha/časopis k dispozícii a kde ju môžem nájsť?
Po vyhľadaní požadovanej knihy v Online katalógu TnUAD sa pri zázname zobrazí možnosť Voľný (v zelenom poli) alebo Obsadený (v oranžovom poli). Ak je titul voľný, je k dispozícii a môže sa požičať, ak je materiál obsadený, buď je požičaný, alebo je k dispozícii len na prezenčné štúdium v knižnici. Následne je potrebné kliknúť na tlačidlo Detaily záznamu a zobrazia sa podrobnosti, prípadne zoznam niekoľkých kópií daného titulu vrátane lokácie.
Koľko materiálov si môžem naraz požičať? Na ako dlho?
Výpožičná doba a množstvo požičaných materiálov súvisí s typom členstva. Zamestnanci TnUAD si môžu požičať max. 20 titulov, z toho knihy na 3 mesiace a časopisy na 1 týždeň. Študenti TnUAD a externí používatelia si môžu požičať 10 titulov, z toho knihy na 1 mesiac a časopisy na 1 týždeň. Všetci používatelia si môžu výpožičnú dobu 2x predĺžiť v prípade, že daný titul nebol rezervovaný iným čitateľom.
Kde a ako môžem požičanú knihu/časopis vrátiť?
Materiály je potrebné priniesť do knižnice, z ktorej boli požičané, prípadne ich poslať poštou.
Čo ak je požadovaná kniha/časopis požičaný?
V prípade, že je požadovaný titul požičaný, užívateľ si ho môže zarezervovať prostredníctvom osobného čitateľského konta v Online katalógu TnUAD, prípadne kontaktovaním zamestnancov knižnice. Po vrátení do knižnice bude používateľovi odoslaná notifikácia o dostupnosti materiálu.
Čo ak je požadovaný titul blokovaný?
V prípade, že je materiál blokovaný, je k dispozícii výhradne na prezenčné štúdium v knižnici a nedá sa požičať.
Môžem si v UK požičať materiály/dokument/prírastok z fakultných knižníc TnUAD?
Áno, ale len vo výnimočných prípadoch. Keďže kniha nie je fyzicky k dispozícii v Univerzitnej knižnici, je potrebné rátať s čakacou dobou, a preto je vhodnejšie požičať si knihu priamo vo fakultnej knižnici.
Môžem si požičať bakalárske alebo diplomové práce?
Nie, bakalárske, diplomové a habilitačné práce sa nepožičiavajú.
Ako si môžem predĺžiť výpožičnú lehotu?
Výpožičná lehota sa môže predĺžiť prostredníctvom použitia osobného čitateľského konta, osobne, prípadne kontaktovaním pracovníkov knižnice prostredníctvom e-mailu. Výpožičnú lehotu nie je možné si predĺžiť, ak je kniha/časopis rezervovaný iným čitateľom, alebo je tento prírastok zaradený do upomienkového konania.
Čo sa stane, ak knihu nevrátim v stanovenej lehote? Ako mám postupovať?
Čitateľovi sa upomienka zobrazí v osobnom čitateľskom konte a zároveň mu bude upomienka zaslaná na e-mail a budú mu účtované sankčné poplatky v súlade s aktuálne platným Cenníkom služieb a poplatkov. Na základe upomienky je potrebné čím skôr kontaktovať personál knižnice.
Ako si môžem objednať výpožičku, alebo rezervovať knihu?
Požadovaná výpožička (kniha alebo časopis) sa dá objednať (ak je k dispozícii), alebo rezervovať (ak je požičaná) prostredníctvom použitia osobného čitateľského konta, alebo osobne v knižnici.
Čo znamenajú skratky lokácií v online katalógu (UK, FK, a pod.)?
Vo výsledkoch vyhľadávania sa v detailoch záznamu nachádzajú nasledovné skratky lokácií, čiže miesta, kde sa daná kniha/časopis nachádza:
- UK – Univerzitná knižnica (Trenčín, centrum)
- FK – Fakultná knižnica FSEV (Trenčín, Sihoť)
- P1 – Fakultná knižnica FŠT (Púchov)
- K1– Kreatívne centrum FabLab (Trenčín, Záblatie)
- RE – Rektorát TnUAD (Trenčín, Sihoť)
- FG – FunGlas (Trenčín, Sihoť)
Absenčné výpožičky sú možné len pre položky v lokáciách UK, FK a P1.
Ako budem vedieť, že objednaná/rezervovaná kniha je pre mňa pripravená/dostupná?
Čitatelia budú o dostupnosti požadovaného materiálu informovaní e-mailom.
Kde si môžem objednané materiály vyzdvihnúť?
Objednané materiály je možné vyzdvihnúť si v knižnici podľa lokácie:
Prečo vybavenie objednávky - požiadavky na rezerváciu môže dlhšie trvať?
Môže sa stať, že predchádzajúci čitateľ z rôznych dôvodov nevráti rezervovaný titul včas. Taktiež odporúčame sledovať oznamy na Facebookovej stránke Univerzitnej knižnice, prípadne otváracie hodiny na stránkach knižníc či oznamy na dverách ohľadom možného prerušenia prevádzky knižníc z technických alebo iných príčin.
Ako zruším objednávku/rezerváciu?
Objednávku je možné zrušiť prostredníctvom čitateľského konta, alebo zaslaním e-mailu.
Ako zistím, že mi končí výpožičná doba?
Najjednoduchším spôsobom je sledovať si stav výpožičiek v online konte čitateľa. V prípade potreby je možné overiť si stav výpožičky osobne, telefonicky alebo e-mailom.
Ako si predĺžim výpožičku?
Kedy sa výpožička nedá predĺžiť?
Výpožičnú lehotu nie je možné predĺžiť si v prípade, že je kniha/časopis rezervovaný iným čitateľom, alebo už je zaradený do upomienkového konania.
Ako zmením heslo do svojho osobného konta?
Ako zistím, že mi bola vytvorená upomienka?
Čitateľovi sa upomienka zobrazí v osobnom čitateľskom konte a zároveň mu bude upomienka zaslaná na e-mail a budú mu účtované sankčné poplatky v súlade s aktuálne platným Cenníkom služieb a poplatkov. Na základe upomienky je potrebné čím skôr kontaktovať personál knižnice.
Ako sa dostanem k elektronickým informačným zdrojom, ktoré sú pre TnUAD k dispozícii?
Zoznam elektronických informačných zdrojov, ktoré sú k dispozícii pre študentov a zamestnancov TnUAD sa nachádza na webovom sídle knižnice v časti Externé zdroje (Databázy v sieti TnUAD, ale aj Open Access zdroje a Odkazy). Následne si stačí overiť, či je daný zdroj k dispozícii odkiaľkoľvek, alebo len zo siete TnUAD (napríklad na Mape zdrojov) a kliknúť na odkaz.
Mám prístup ku všetkým elektronickým zdrojom?
Môžem si EIZ prehliadať aj zo svojho počítača, alebo musím byť pripojená v sieti TnUAD?
Open Access zdroje a Užitočné odkazy sú dostupné kedykoľvek a odkiaľkoľvek, ale Databázy v sieti TnUAD sú dostupné výhradne zo zariadení, ktoré sú pripojené do siete TnUAD vrátane použitia Wi-Fi pripojenia (v knižnici, na fakultách, internáte a pod.), prípadne sprostredkovane cez CVTI (po registrácii). Forma prístupu k zdrojom je zobrazená na Interaktívnej mape zdrojov.
Čo je MVS?
MVS (Medziknižničná výpožičná služba) je knižnično-informačná služba, ktorá umožňuje členom knižníc získavať dokumenty, ktoré nie sú súčasťou fondu danej knižnice z iných knižníc na území Slovenska. Konkrétnejšie povedané, ak sa napríklad kniha alebo článok, ktorý používateľ potrebuje, nenachádza vo fonde domovskej knižnice, je možné požiadať o zapožičanie titulu / dokumentu (alebo vyhotovenie fotokópie časti dokumentu) z inej knižnice. Táto služba umožňuje efektívne zdieľanie knižničných zdrojov na celoslovenskej úrovni a poskytuje prístup k informáciám aj mimo vlastnej knižnice.
Je možné požičať si materiály z iných knižníc? Ako MVS funguje?
Áno, v prípade, že požadovaný titul čitateľ nenájde v Online katalógu TnUAD, môže požiadať o vypožičanie daného dokumentu z inej knižnice v rámci SR. Na základe žiadosti o MVS Univerzitná knižnica požadovaný titul objedná a po jeho obdržaní bude kontaktovať používateľa mailom. Čitateľ si vypožičané materiály musí prísť osobne vyzdvihnúť do Univerzitnej knižnice TnUAD. Používateľ, ktorý si požičal dokument prostredníctvom MVS, je povinný dodržať podmienky a výpožičnú lehotu žiadaného dokumentu stanovené zasielajúcou knižnicou. O prípadné predĺženie výpožičnej lehoty pri MVS je potrebné požiadať minimálne týždeň pred jej uplynutím a Univerzitná knižnica požiada o predĺženie domovskú knižnicu. Zapožičaný materiál čitateľ vráti do Univerzitnej knižnice TnUAD.
Ako môžem požiadať o MVS?
Je MVS spoplatnená?
Samotná Medziknižničná výpožičná služba je v Univerzitnej knižnici TnUAD poskytovaná zdarma. Čitateľ musí uhradiť iba výšku manipulačného poplatku podľa Cenníka služieb a poplatkov. Pri zapožičaní titulov z viacerých knižníc, kedy nie je možné vypožičať žiadané tituly z jednej knižnice, je čitateľ povinný zaplatiť manipulačný poplatok násobne, a to počtom požiadaných knižníc o túto službu.
Čo je transformačná zmluva a aké sú možnosti bezplatného publikovania v režime Open Access v rámci tejto dohody?
Transformačná dohoda (zmluva č.92/CVTISR/2023 zo dňa
29.3.2023) je dohoda uzatvorená medzi konzorciom CVTI SR a
spoločnosťami Springer Nature a Elsevier. Poskytuje možnosť bezplatného
publikovania v režime Open Access v časopisoch spomínaných
vydavateľstiev. Zmluva je uzatvorená do roku 2026. Viac informácií je k dispozícii na stránkach CVTI.
Ako si vyberiem vhodný časopis na publikovanie v rámci otvorenej vedy?
Zoznam časopisov jednotlivých vydavateľstiev je k dispozícii na stránkach CVTI SR, pre každé vydavateľstvo zvlášť:
Vydavateľstvo Elsevier má k dispozícii aj možnosť efektívneho vyhľadávania vhodných časopisov priamo na ich stránke, a to prostredníctvom nástroja Journal Finder. Vyhľadávať sa dá nielen prostredníctvom predmetových hesiel a kľúčových slov, ale aj celého abstraktu publikácie. Vo výsledkoch vyhľadávania sú pri zozname navrhovaných titulov aj metriky, podrobné informácie o časopise a odhadovaný čas akceptácie a vypublikovania článku (prostredníctvom zakliknutia možnosti hľadania).
Zacielenie výberu je tiež možné konzultovať so zamestnancami knižnice.
Ako môžem požiadať o EPČ?
O zaevidovanie publikačnej činnosti je možné požiadať prostredníctvom jedného z formulárov na EPČ na stránke Univerzitnej knižnice TnUAD, a to v súlade s platnými pokynmi pre EPČ.
Ako dlho budem čakať na zaevidovanie publikácie?
Dĺžka čakania závisí od viacerých faktorov, ako napríklad zverejnenie publikácie (nie je možné zaevidovať preprinty a publikácie v stave Early Access), potvrdená príslušnosť v databázach, alebo množstva požiadaviek na evidovanie v danom čase. Priemerný čas zaevidovania požiadavky trvá (v závislosti od daných okolností) cca 2-4 týždne.
Čo je REPČO?
REPČO je lokálny systém evidencie publikačnej činnosti, ktorý ponúka viac možností vyhľadávania a výstupov (napr. podľa projektov, bibliometrie, IF, a pod.) a pre účely univerzity umožňuje evidovať záznamy a údaje, ktoré nie sú v CREPČ. REPČO integruje dáta zo systémov DAWINCI, CREPČ 1 a CREPČ 2.
Kde nájdem plné texty mojich publikácií?
Je prepojenie citácií figurujúcich v databázach WOS a SCOPUS so systémom CREPČ automatické?
Nie, všetky citácie sú zaevidované výhradne na základe vyplnenia formulára. Aktuálne spracovaný zoznam citácií je k dispozícii vždy iba v rámci databáz (WOS, Scopus, atď.), prípadne je dohľadateľný prostredníctvom Google Scholar.
Ako postupovať v prípade evidencie citácií, ktoré sa nenachádzajú v databázach WoS, Scopus a pod.?
Kde nájdem kompletnú evidenciu mojej publikačnej činnosti (DAWINCI, CREPČ 1 a CREPČ2)?
Kompletnú evidenciu publikačnej činnosti je možné nájsť v lokálnom systéme publikačnej činnosti REPČO, v ktorom je možné pracovať rovnakým spôsobom ako v systéme CREPČ (vyhľadávanie, tvorba výstupov a pod.).
Sú doktorandi povinní posielať publikačnú činnosť?
Každý doktorand je povinný priebežne posielať svoju publikačnú činnosť. Nový doktorand tiež musí nahlásiť údaje týkajúce sa jeho osoby (dátum začatia doktorandského štúdia, dátum narodenia, dátum ukončenia štúdia a pod.).
Evidujú sa do CREPČ zmeny v zamestnaneckých zmluvách automaticky?
Nie, a preto každý zamestnanec, ktorý žiada o EPČ, je povinný nahlásiť zmeny v pracovnom pomere, čase a zaradení.
Kedy mám posielať moju publikačnú činnosť?
Publikačnú činnosť je potrebné nahlasovať priebežne za aktuálny rok.
Ako si nájdem bibliometrické údaje v CREPČ/REPČO?
Hneď po vyhľadaní evidovaného článku alebo príspevku, ktorý figuruje v databázach WoS a Scopus, je potrebné kliknúť na názov článku a následne na názov časopisu. V popise časopisu je k dispozícii bibliometria, ktorá zahŕňa IF, SRJ, SNIP.
Ako si nájdem údaje o kvartile časopisu v CREPČ/REPČO?
Po vyhľadaní evidovaného článku alebo príspevku, ktorý figuruje v databázach WoS a Scopus, je potrebné kliknúť na názov článku a následne na názov časopisu. Na pravej strane sa nachádza položka Kvartil a po kliknutí zobrazí všetky dostupné kvartily.
V prípade, že nestihnem poslať svoju publikačnú činnosť do konca vykazovacieho obdobia, je možné dať si ju evidovať v nasledujúcom roku?
Áno, publikácie z predošlého obdobia je možné zaevidovať aj v ďalšom roku, budú však vo výstupoch figurovať až za vykazovacie obdobie, v ktorom boli evidované.
Ako si vytvorím výstup mojej publikačnej činnosti?