Instagram Youtube Facebook

Vybrané definície PČ


Do CREPČ (podľa Metodiky EPČ) najčastejšie evidujeme:                                                                                                                                      

AKO CELKY:

- vedecké monografie
- učebnice pre vysoké školy
- zborníky a editované knihy pre zostavovateľa a prekladateľa
- editované knihy pre autorov, ak jednotlivé časti nie sú autorizované

 

 

AKO SAMOSTATNÉ ANALYTICKÉ ČASTI:

- jednotlivé príspevky v zborníku pre autorov
- kapitoly 
- abstrakty
- články
- patenty


Charakteristiky vybraných termínov na účel evidencie výstupu publikačnej činnosti a evidencie ohlasu na výstup publikačnej činnosti podľa Prílohy č. 10 k vyhláške č. 397/2020 Z. z.

A  l  C  l  Č  l  E  l  H  l  K  l  P  l  R  l  S  l  U  l  V  l  Z


A

Abstrakt - samostatne publikovaná, krátka výstižná charakteristika výsledkov vedeckej činnosti alebo odbornej činnosti v rozsahu najmenej 150 slov.

Autorský hárok (AH) – 36 000 tlačových znakov (20 normovaných strán, 1 strana obsahuje 1 800 znakov), pri básňach 620 veršov, pri mapách a grafických reprodukciách 2 300 cm2 (1 AH je rozmer cca 48 cm × 48 cm, 3 AH 6 900 cm2 – rozmer cca 83 cm × 83 cm), pri audiovizuálnom zázname zverejnenom na internete alebo na fyzickom nosiči najmenej 60 minút.

C

Citácia (bibliografická citácia) – uvedenie príslušného odkazu v rámci textu alebo inej formy obsahu. Prostredníctvom citácie sa identifikuje publikácia, z ktorej je prevzatá informácia alebo parafrázovaná informácia. Ak je v jednom výstupe publikačnej činnosti viackrát citovaná tá istá zdrojová publikácia, eviduje sa ako jedna citácia.

Č

Časopis – periodická publikácia, ktorá vychádza v pravidelných intervaloch, najmenej dvakrát ročne, alebo ak vychádza len elektronicky, má priebežnú aktualizáciu v rámci jedného roka, a má špecifické zameranie a redakčnú radu. Je predmetom publikačného verejného distribučného procesu, má všetky náležitosti formálnej úpravy a vydavateľskej úpravy. Obsahuje medzinárodné štandardné číslo ISSN, identifikátor digitálneho objektu DOI alebo iné štandardné číslo pre príslušný typ výstupu publikačnej činnosti. Periodická publikácia s prideleným medzinárodným štandardným číslom ISBN nie je časopisom.

Článok – autorsky samostatný, obsahovo a formálne uzavretý text uverejnený v časopise, ktorý obsahuje objasnenie spracúvaného predmetu s prvkami analýzy a dostatočnou argumentáciou; môže byť recenzovaný aj samostatne.

E

Editovaná vedecká kniha – vedecké dielo spravidla v jednom jazyku s editorom bez ohľadu na počet autorov alebo s autorským kolektívom, zamerané na jednu tému, ktoré má vedecký charakter, obsahuje podrobne spracovaný vedecký aparát, zahŕňajúci aj bibliograficko-informačný, ilustračný, poznámkový a kritický aparát. Editovaná vedecká kniha môže byť vydávaná v knižných sériách a je zostavená zo samostatných kapitol s rôznorodými pohľadmi na jednu tému. Aj súbor prác jedného autora možno považovať za editovanú vedeckú knihu.

H

Heslo – výstižná charakteristika pojmu v odborných terminologických slovníkoch a encyklopédiách. Predstavuje komplex logicky usporiadaných teoretických poznatkov alebo praktických poznatkov o určitej objektívnej skutočnosti získaných analyticko–syntetickou metódou a vyjadrených osobitným lexikografickým štýlom. Má rozsah najmenej tri normované strany a uvedeného autora.

K

Kapitola – samostatná typograficky oddelená časť knihy. Ide o rozsiahlejší samostatný celok diela, ktorý sa môže deliť najmä na podkapitoly, odseky a podobne. Kapitoly majú samostatný názov alebo sú označené číslicami a podľa typu výstupu publikačnej činnosti tematicky aj obsahovo na seba navzájom nadväzujú. Kapitola spravidla nie je recenzovaná samostatne.

P

Poster z podujatia – výsledky práce zverejnené na stojanoch, tabuliach alebo elektronicky počas konferencií (podujatí) a následne publikované najmä v zborníku alebo časopise.

Pracovný zošit – publikácia, do ktorej žiak píše svoje poznámky a ktorá obsahuje úlohy, cvičenia a aktivity na rôznych kognitívnych úrovniach pre samostatnú alebo skupinovú prácu žiakov; môže tematicky nadväzovať na učebnicu a jeho cieľom je umožniť žiakom prostredníctvom práce pri riešení úloh tvorivého charakteru postupnými krokmi si osvojiť, precvičiť, zopakovať a upevniť učivo.

Prehľadová práca – sumarizačná práca, ktorá z väčšej časti alebo vôbec neprináša nové, dovtedy nezaznamenané informácie, jej prínos predstavuje sústredenie prevzatých informácií, ich hodnotenie, zhustenie, utriedenie a podobne.

Príspevok – obsahovo a formálne uzavretý text uverejnený v zborníku s vlastným názvom, bez nadväznosti k častiam, ktoré mu predchádzajú alebo po ňom nasledujú; môže byť recenzovaný aj samostatne.

R

Recenzia – článok alebo príspevok o výstupe publikačnej činnosti alebo o výstupe umeleckej činnosti. Žáner umeleckej kritiky zameraný na kritické hodnotenie a reflexiu konkrétneho výstupu publikačnej činnosti alebo výstupu umeleckej činnosti. Autor recenzie nevyužíva ani nepreberá od autora recenzovaného diela informácie, ale hodnotí recenzovanú publikáciu alebo umelecké dielo a umelecký výkon.

S

Skriptum (učebný text) – dokument vzdelávacieho charakteru, ktorý prezentuje systemizovaný súbor a výklad poznatkov. Spravidla dočasne nahrádza vysokoškolskú učebnicu. Cieľovou skupinou je vymedzený okruh študentov.

U

Učebnica pre vysoké školy – didaktický nástroj vysokoškolského vzdelávania, ktorý prezentuje systematický súbor a výklad poznatkov k jednému tematickému celku, má didaktický zámer a vzťahuje sa na študijný program. Cieľovou skupinou je vymedzený okruh študentov alebo zamestnancov vysokej školy. Vyznačuje sa správnou sumarizáciou overených poznatkov, systematickým výkladom a relevantným, zodpovedajúcim štylistickým podaním. Sprostredkúva najnovšie informácie z oblasti výskumu, má jasne štruktúrovaný text, obsahuje zoznam použitej aj odporúčanej literatúry.

V

Vedecká monografia – vedecké dielo v jednom jazyku najviac troch autorov bez editora, ktorá podáva komplexný, ucelený a systematický rozbor jednej témy, vedeckého problému alebo časti vedeckého odboru príslušnej témy. Jednotlivé časti vedeckej monografie na seba navzájom nadväzujú. Integruje už známe poznatky a obohacuje ich o doposiaľ nepublikované informácie obsahujúce výsledky autorovej vedeckej práce a predkladá závery. Má vedecký štýl a obsahuje dôsledne spracovaný vedecký aparát, ktorý zahŕňa aj bibliograficko-informačný, ilustračný, poznámkový a kritický aparát; autor v ňom uvádza aj svoje práce, ktorými dokumentuje svoju vedeckú činnosť.

Z

Zborník – publikácia, ktorá súhrnne pod spoločným názvom prináša súbor samostatných, vzájomne príbuzných textov rôzneho zamerania. Jednotlivé časti (príspevky, štúdie) na seba nenadväzujú a sú v jednom alebo vo viacerých jazykoch. Je predmetom publikačného verejného distribučného procesu, má všetky náležitosti formálnej úpravy a vydavateľskej úpravy. Na účel evidencie publikačnej činnosti sa ročenka považuje za zborník. Zborníkom je aj tematický zborník alebo jubilejný zborník vydaný pri príležitosti osobného, inštitucionálneho alebo spoločenského jubilea. Zborníky sú konferenčné, nekonferenčné, jednorazové a kontinuitné.